Disciplína musí bejt!

Ač je primárním poslaním trenérů učit hráče fotbal, probudit v hráčích lásku k této fenomenální hře a hlavně zajistit, aby se všichni u nás v týmu alespoň většinu času bavili, nesmíme zapomínat na další důležité obory, bez kterých se výše zmíněné snahy hroutí jako domeček z karet, a kterými jsou disciplína, kázeň, dodržování pravidel a respekt k autoritám.

Vzhledem ke snaze zvýšit efektivitu a pozitivní atmosféru tréninku, jsme se rozhodli ještě více zaměřit na disciplínu, které se sice snažíme dostatečně věnovat, ale u některých hráčů a zřejmě i rodičů naše snaha posledních měsíců a let asi zcela nepadla na úrodnou půdu.

Pokud se trenér musí více než samotnému tréninku věnovat různým prohřeškům v dochvilnosti, chování, nepřipravenosti hráčů, co do oblečení a vybavení, jen těžko může mít TJ zcela správný průběh. Neustálé narušování TJ vytváří negativní atmosféru a snižuje soustředěnost celého týmu a  efektivitu TJ. Po shodě napříč trenérským i hráčským spektrem, kdy si tento způsob trestu odsouhlasili samotní hráči v rámci týmové porady, budeme nuceni "hříšníky" z tréninku vyloučit. Může se jednat o vyloučení částečné, např. 30 min mimo TJ na střídačce nebo v šatně. Taktéž může být vyloučení z probíhajícího tréninku úplné, případně může následovat i vyloučení z tréninku následujícího. Při častém opakování může dojít až k úplnému vyloučení z týmu.

Vyžadujeme:
  • Znalost toho, co všechno si hráči můžou dovolit a co už je příliš. Bavíme se o tom a kluci vědí;
  • Dokázat se podřizovat kolektivnímu tréninku;
  • Dodržovat slušné chování, pozdravením trenérů, ale i vzájemným pozdravem to začíná a končí;
  • Dodržovat časový harmonogram. Trenér musí vědět, že se hráč případně opozdí a proč. Na zápas vyžadujeme dochvilnost. Na trénink chodit dříve, pokud je to možné, ideálně nejméně 15 minut před začátkem. Vaše dítě má čas se na trénink připravit a zárověň se volně socializovat se svými spoluhráči, pak nebude mít takovou potřebu vyrušovat v tréninku;
  • Volbu správného oblečení dle počasí, obutí dle terénu, nahuštěný míč;
  • Nošení týmového oblečení (tréninková trička, bundy) na TJ a zápasy, kdo nemá nechť oznámí okamžitě trenérům;
  • Abyy hráč trénoval v rámci svých schopností a možností s maximálním usilím.
Příklad pro hráče
Nejlepší příklady v oblasti disciplíny můžeme najít mezi top sportovci. Málokdo z nás ví, že Cristiano Ronaldo patří mezi nejhorlivější zastánce tvrdého, disciplinovaného tréninku a většinou si "naloží" víc než spoluhráči. Říká se, že se řídí pravidlem, "žádná bolest, žádný úspěch". Každý jeho trénink má dokonale připravený plán, kde není žádný prostor na flákání. Kromě klasického fotbalového tréninku rozvíjí hlavně své atletické dovednosti, fitness a drží velmi přísnou dietu. I díky tvrdému drilu se mu zatím vyhýbají zranění. Podobným heslem se řídí i Jaromír Jágr. Říká: "Pokud chcete být úspěšní, pracujte více než ostatní, trénujte více než ostatní."

Příklad pro rodiče
Známý citát ze Švejka: „Ale disciplína na vojně musí být, jinak by si nikdo nedělal z ničeho nic. Náš obrlajtnant Makovec, ten nám vždy říkal: ,Disciplína, vy kluci pitomí, musí bejt, jinak byste lezli jako vopice po stromech, ale vojna z vás udělá lidi, vy blbouni pitomí.' A není to pravda?"

Toto je samozřejmě nadsázka, nechceme z vašich dětí dělat vojáky nebo roboty, nechceme nikoho svazovat, ale na druhou stranu nejsme školní družina ani kroužek na hlídání dětí. Našim cílem je vychovávat zdatné mladé a všestranné sportovce, fotbalisty. Chceme primárně pracovat s těmi, kteří si fotbal svobodně vybrali, chtějí se ho učit, baví je a naplňuje. Proto apelujeme i na vás rodiče. Mluvte se svými dětmi o tom jak to cítí, jestli je fotbal opravdu baví, ohledně průběhu TJ a atmosféry v týmu atd. V případě jakýchkoliv problémů se neváhejte obrátit na trenéry, jelikož očekáváme zpětnou vazbu. Většinou platí pravidlo, že pokud děti něco baví, nemají tendenci se zabývat jinými věcmi.

Tím že hráč dochází k nám na trénink, předpokládáme, že je to z jeho vlastní vůle. Podstupuje vše svobodně a dobrovolně. To ovšem znamená, že se podřídí našim pravidlům a bude je respektovat. Toto by měli děti, které k nám docházejí, chápat a ctít!
Disciplína musí bejt!
FC Přední Kopanina