Historie

Historie

První historické záznamy o kopané ve Stodůlkách jsou z dvacátých let. V roce 1920 byla založena Viktoria Stodůlky, od roku 1923 působil druhý oddíl J.P.T. Stodůlky a v roce 1929 začala vyvíjet činnost Rudá Hvězda Stodůlky. Na prahu druhé světové války uvedené oddíly ukončují svou činnost.

V roce 1939 pak vzniká fotbalový klub Stodůlecký SK, o čemž dobový zápis po výčtu jmen zúčastněných vypovídá : "Po sejití výše uvedených členů domluveno založení zde nového klubu. S nadšením byly vybírány mezi sebou dobrovolné příspěvky, aby mohlo býti zakoupeno prádlo a různé potřebné rekvisity. Byl zaplacen obnos 700 K, čímž byl opět finanční stav pokladny vyčerpán..

Jako první byl sehrán zápas s kombinovaným mužstvem A.F.K.Dušníky, kde se ukázalo, že fotbal ve Stodůlkách se bude úspěšně vyvíjeti. Zápas skončil prohrou 4 : 1, poločas byl 1 : 0 pro Stodůlky. Teprve ve druhém poločase se mužstvo následkem vyčerpání zhroutilo..."

Dne 8.3.1940 došlo k registraci na fotbalové župě a k zařazení do soutěží. Po počátečním rozehrání mužstvo od roku 1942 každý rok postupovalo až do I.B třídy. V roce 1943 zápas o postup do II.třídy se Sokolem Řepy sledovalo místní derby 3440 diváků, kteří viděli prohru 3 : 4. Návštěva nebyla dosud překonána a stěží kdy bude...

V roce 1948 po reorganizaci tělovýchovy Stodůlky hrály oblastní soutěž (tj. dnes 1.A třída). V roce 1950 byla direktivně provedena změna názvu na JZD Stodůlky a hrála se soutěž jejíž vítěz se probojoval do kvalifikace o 1.celostátní ligu. V této době zaznamenal "A" tým svůj největší historický úspěch, kdy pouze prohra s ÚDA Praha (předchůdce slavné Dukly, mimochodem v sezóně 2003-04 Stodůlky opět hráli s tímto mužstvem soutěž 1.A třídu) zabránila stodůleckým fotbalistům ve hře o 1. ligu. ÚDA Praha postoupila do 1.ligy a další ročník nejvyšší soutěž vyhrála. V každém případě patřily Stodůlky ke špičce druhé nejvyšší soutěže, ale jen krátce...

V roce 1953 bylo mužstvo administrativně potrestáno přeřazením do nejnižší soutěže pod názvem D.S.O. Stodůlky. Důvodem bylo hraní fotbalu v době státního smutku po úmrtí tehdejšího nejvyššího rudého soudruha-preyidenta Gottwalda. Hlavním dokumentem pro disciplinárku pak byla fotografie této činnosti.

Výkonnostně zralé "Áčko" znovu postupovalo. Pro kvalitativní růst se smlouvaly přátelské zápasy s kvalitními soupeři. Dne 12.8.1956 byl sehrán nejslavnější zápas, ve kterém Stodůlky prohrály se Slavií Praha v čele s hrajícím trenérem Pepi Bicanem pouze těsně 4 : 5 po velmi vyrovnaném průběhu utkání.

Od roku 1956 se dodnes udržuje název Sokol Stodůlky. Do roku 1960 se mužstvo vrátilo po různých dílčích reorganizacích a několika postupech do I.A třídy, kde mělo soupeře ze západní části středočeského kraje. Přes velmi kvalitní zázemí v dorostu (hrával 1.celostatní ligu; v paměti zůstává předzápas dorostu na Slavii začátkem 60.letech při utkání 1.ligy Slavia - Hradec Králové, kdy utkání stodůleckého dorostu sledovaly desetitisíce diváků) v roce 1963 Sokol Stodůlky sestoupil do I.B třídy, kde hrál až do roku 1976.

V roce 1976 Sokol Stodůlky postoupil zpět do I.A třídy (druhé nejvyšší krajské soutěže). Po dvou letech se mužstvo rozloučilo s touto soutěží a také se svým hřištěm za kostelem. Z důvodů nesmyslného rozhodnutí státních orgánů se z kvalitního travnatého hřiště stala v roce 1978 skládka panelů pro výstavbu Jihozápadního Města - dnes Prahy 13.

Po tříletém hostování na hřišti ve Zličíně následoval sestup až do II.třídy. Teprve v roce 1981 došlo k otevření náhradního domácího škvárového hřiště "U Cikánky". V roce 1989 se podařilo postoupit do vyšší soutěže - I.B třídy. Hrálo se opět na nekvalitně zrenovovaném hřišti za kostelem.

V létě 1992 následoval pád do II.třídy, tentokrát způsobený hlavně všeobecně známou tragédií pádu autobusu stodůleckých fotbalistů z alpské hory Grossglockner v létě 1991 při zájezdu do Itálie. Zároveň tato tragédie vyvolala změnu v pravidlech zdravotního pojištění. Došlo k výrazným vynuceným změnám a omlazení kádru mužstva. Po opětovném návratu do I.B třídy v roce 1994 sváděl v dalších letech Sokol Stodůlky neustále boj na špici o postup do I.A třídy. Po 10 let se nám nepodařilo postoupit do vyšší soutěže...

Od sezóny 2003-04 se oddíl tedy po letech vrátil do 1.A třídy díky úspěšnému tandemu trenérů Sadílek - Bernard, kterým patří za jejich práci poděkování. A stačilo skutečně velice málo a současně by B-tým hrál i 1.B třídu... Přejme si společně, aby návrat do 1.A třídy byl na delší dobu Pod novým vedením trenérů Kušnír - Jozífek se hrál pohledný fotbal, který potěšil oko diváka zejména na podzim, kdy tým stále atakoval přední pozice tabulky. Míla Sedláček se stal nejlepším střelcem soutěže se 17 brankami. Kladem úspěšné sezóny bylo, že tým jako nováček neměl žádné problémy se sestupem.

Fotbalový oddíl Sokola Stodůlky má 11 mužstev: muži A, B, C, starší dorost, mladší dorost, starší žáci A, B, mladší žáci, starší přípravka A, B, mladší přípravka. Týmy většinou hrají 1.třídu, starší přípravka A Pražský přebor. Úspěšná výchova mládeže přináší ovoce. Řada hráčů v dorostu hrávala celostatní ligu za pražské oddíly. Někteří odchovanci Kolář, Musil reprezentovali Českou republiku v dorosteneckých kategoriich. Martin Kolář pak přes Bohemians, kde hrával 1.ligu, přestoupil do R.S.C. Anderlecht.

Rekapitulace v letech od roku 1960, trenéři dle historických pramenů:

Sezóna Soutěž a trenéři
1960-63 1.A třída - středočeská
1963-76 1.B třída - středočeská a pražská
1976-78 1.A třída - dále jen pražská
1978-80 1.B třída Kejha, Mokroluský
1980-88 2. třída Kejha, Mokroluský, Sailer, Hartman st.
1988-89 2. třída Hřebejk, Hildebrant, Novák Leon
1989-91 1.B třída Novák Leon
1991-92 1.B třída Kejha
1992-93 2. třída Veselý Pavel
1993-94 2. třída Bernard ml.
1994-97 1.B třída Bernard ml.
1997-00 1.B třída Hřebejk, Veselý Pavel
2000-03 1.B třída Sadílek, Bernard ml.
2003-? 1.A třída Kušnír Karol, Jozífek Václav

Zpracováno podle podkladů: Václava Bernarda ml., Vratislava Mužíka, Pavla Hartmana st., Zdeňka Šejvla st., zpracoval Aleš Musil, editoval Petr Vaník, pro internet zpracoval v roce 2005 Pavel Mach.

Historie
POSLEDNÍ ZÁPAS
ABC Braník
0
:
5
Muži A
Číst více
POSLEDNÍ ZÁPASY
PŘÍŠTÍ ZÁPASY