Jak se správně oblékat v zimě

V poslední době jsme zaznamenali problém s tím, jak chodí děti oblečené na tréninky/zápasy.

Do tělocvičny dětem prosím dávejte pouze trenýrky a tričko! Nemá smysl chodit v teplákách, termoprádle nebo dokonce v mikině. Během tréninku se děti zahřejí a je jim pak zbytečně horko. 

Co se týče venkovních tréninků/zápasů, níže přikládáme vybrané pasáže z textu uveřejněném zde, který by vám měl dát představu o tom, jak děti správně obléct.  

 

Pohyb a sport v zimě – jak se obléci?

Zima a chladnější počasí každoročně vystrkuje své drápky. Ale pohyb, ten potřebujeme i v chladném počasí. Ale jak se správně a vhodně obléci? Co na sebe, abychom se při pohybu cítili pohodlně, abychom se velmi nepotili, aby nám nebylo chladno? Protože jinak, můžeme skončit s bolením v krku, seknutím kříži, případně jiným nepříjemným důsledkem nesprávného oblečení.

Nejprve je důležité si uvědomit, že počasí není špatné, můžeme být jen špatně oblečení. To je známá pravda všech sportovců.

Hranice toho, do jaké teploty je zdravé sportovat venku v zimě, je limitována pouze silným mrazem (pod -15 či -18 °C). 

Důležité je obléci se na sportování podle počasí. Co to však znamená?

Při intenzivním pohybu počítejte s tím, jako kdyby venkovní teplota byla o 7 až 10 stupňů vyšší. Je to tím, že vaše tělo se zahřeje, zapotí se, a vám je pocitově tepleji. Pokud budete příliš oblečení, nebo budete oblečení nevhodné, budete se cítit nepohodlně a to vás může demotivovat. Navíc, pokud se příliš prohřejete, vaše tělo zareaguje dehydratací, poklesne vám výkon, budete mít nepříjemné pocity, nebo vám bude chladno a svaly se nezahřejí dostatečně, následkem pak mohou být svalová zranění.

Takto bychom mohli pokračovat, ale naším cílem je dát vám takové rady, které vám pomohou k tomu, abyste měli z pohybu i v chladném počasí pouze dobré pocity.

Vrstvení oblečení je důležité

Obléknout se ve vrstvách napomáhá udržet vaše tělo v suchu a teple.

Co to znamená ve vrstvě? Znamená to, že si obléknete 2 až 4 tenké vrstvy oblečení. Vrstvit je vhodné funkčním prádlem, nejlépe takovým, které má navíc i antibakteriální, antialergické vlastnosti. Materiálů je na našem trhu velké množství. Pohybují se v různých cenových relacích, takže si jistě vyberete i podle svých finančních možností. 

Nejdůležitější rada je nepoužívat bavlněné oblečení, stejně jako i neprodyšné materiály. Bavlna chladí, saje pot a v zimě v ní budete cítit chlad, vlhko, zkrátka nepohodlí.

Jaké vrstvy používat?

Vrstvy oblečení se dají rozdělit takto:

1. Základní vrstva

Tato vrstva jde přímo na tělo a zahřívá. Měla by být vaší „druhou kůží“. Co znamená druhá kůže? Oblečení musí být obepnuté na vašem těle. Tý se zvyšuje účinek speciální tkaniny. Takové oblečení je vyrobeno tak, že chrání vaše tělo před chladem a zároveň odvádí od něho studený pot, avšak nenasává tento pot do vlákna.

2. Střední vrstva

Ta ochraňuje před chladem a zahřívá. Už není naší druhou kůží a případně chrání i před větrem, pokud je teplejší počasí a není nutná třetí vrstva. V případě opravdu chladného počasí můžete tyto vrstvy obléct dvě, pozor ale na to, aby byla zachována volnost pohybu.    

3. Vrchní vrstva

Chrání před větrem a vlhkem, ale je propustná zevnitř ven. To znamená, že pot (vlhkost), který vytváříte pohybem, se postupně odvětrává aniž by se vaše tělo ochladilo větrem nebo chladem ovzduší.

Co na nohy?

Není nutné, abychom měli všechny tři vrstvy i na nohách. Nohy jsou v pohybu a proto potřebují větší volnost. Podle chladu by měly postačovat 2 vrstvy. Postupně při svém pohybu zjistíte, kolik vrstev dole potřebujete a zda vám postačuje například pouze jedna termovrstva.

Čepice, rukavice

V zimních, chladných měsících pamatujte na pokrývku vaší hlavy, přes kterou se uvolňuje extrémně hodně tepla. Při silném větru by vám zároveň hrozilo nachlazení dutin.

Potřeba rukavic je individuální, ale v zimě je mějte vždy po ruce. Zejména na začátku tréninku vám může být chladno. 

Pokud se jdete aktivně hýbat, nikdy nebuďte oblečený příliš ztuha. I to vás bude motivovat k dynamičtějšímu pohybu. Pohyb je o volnosti, příjemných pocitech a pohyblivosti.

POSLEDNÍ ZÁPAS
Tj Sokol Bílá Hora
1
:
4
Muži A
Číst více
POSLEDNÍ ZÁPASY
PŘÍŠTÍ ZÁPASY